7 i 8 listopada klasy IIa i Ic gimnazjum uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z cyklu KINEMATOGRAFIE ŚWIATA w Miejskim Ośrodku Sztuki. Tym razem podróżowali po filmowej mapie świata do Indii.
Obejrzeli film pt. „Umrika” Parshanta Naira. Oto krótki zarys fabuły – do obejrzenia filmu zaprawdę zachęcamy.
Udai, mieszkaniec małej wioski w Indiach, wyrusza do Ameryki, zwanej tutaj powszechnie Umriką, i przez kolejne lata informuje rodzinę o swoich przygodach śląc do domu bogato ilustrowane listy. Gdy korespondencja nagle się urywa, jego młodszy brat Ramakant odkrywa, że to wcale nie Udai był autorem listów i że tak naprawdę nie dał on znaku życia od swojego wyjazdu. Rama wyrusza na poszukiwania brata.
http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+%28polski%29-37883
Po projekcji filmu młodzież miała okazję wysłuchać wykładu pani Iwony Bartnickiej – filmoznawcy, teoretyka mediów i znakomitego pedagoga.
Poznali historię kina indyjskiego, która sięga do 1913 roku, kiedy to wyprodukowano tam pierwszy film pełnometrażowy.
Zrozumieli, że Indie to nie tylko Bollywood, ale i masala movie, kino nieme, kino akcji, efektów specjalnych. To obecnie ponad tysiąc produkcji rocznie.
Mogli podzielić się wrażeniami na temat obejrzanego filmu, spojrzeć na niego jako na tekst kultury, dostrzec filmowe środki wyrazu.
Małgorzata Sapkowska