Historia naszej szkoły

W chwili obecnej jesteśmy największą szkołą
w województwie lubuskim. W latach 1991 - 2016 funkcję dyrektora pełnił Pan mgr Tadeusz Wierzbicki.
Od września 2016 roku dyrektorem zespołu została Pani mgr Jolanta Sikora.

Szkoła posiada nowoczesne pomoce dydaktyczne, pracownie informatyczne. Nauka prowadzona jest
w oparciu o najnowsze programy. Już od klasy pierwszej uczniowie przyswajają podstawy języków obcych, prowadzona jest nauka gry w szachy, a od klasy drugiej istnieje możliwość nauki pływania. W roku szkolnym 1999/2000 powstały pierwsze klasy integracyjne.
Na wszystkich szczeblach edukacji tworzy się oddziały wzbogacone o dodatkowe treści nauczania: matematyczne, informatyczne, humanistyczne, artystyczne, językowe, sportowe.

W ramach wymiany doświadczeń edukacyjnych, podnoszenia umiejętności posługiwania się językiem obcym współpracujemy ze szkołami w Szwecji
i Niemczech.

W "Trzynastce" odbywają się praktyki nauczycielskie studentów Wyższej Szkoły Zawodowej, Instytutu Wychowania Fizycznego, Kolegium Języka Polskiego, Kolegium Języków Obcych. Kadra naszej szkoły prowadzi lekcje pokazowe. Jednocześnie sama podnosi swoje kwalifikacje poprzez studia podyplomowe i różnorodne kursy.

Szkoła to nie tylko mury.

Prawdziwa szkoła to my

Patron SP nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim

Arkady Fiedler

Arkady Fiedler urodził się w roku 1894. Cale swoje młode życie marzył o dalekich podróżach. Z każdej wyprawy Arkady Fiedler przywoził liczne trofea, a swoje przeżycia opisywał w tłumaczonych później na wiele języków książkach.

Podróż do Brazylii przyniosła jego pierwsze wspomnienia spisane pod tytułem "Bichoz, moi brazylijscy przyjaciele"
i "Wśród Indian Koroadów".
Następnie były podróże do Kanady i kolejne książki.
Podczas II wojny światowej, której wybuch zastał pisarza na Thaiti, przedostał sie do Wielkiej Brytanii, gdzie dwa lata przebywał w obozie polskich lotników. To właśnie w tym okresie powstał słynny "Dywizjon 303". Następnie Fiedler pływał na polskich statkach handlowych i tak została napisana kolejna rewelacyjna książka "Dziękuje Ci kapitanie". Po drugiej wojnie podróżnik powrócił do Polski i kontynuował swoją pasję roku 1974 Arkady Fiedler założył
w swoim domu w Puszczykówku pierwsze prywatne muzeum. Cały czas wzbogacane było nowymi eksponatami, przywożonymi z kolejnych wyjazdów pisarza. W jego zbiorach można znaleźć indiańskie maski, afrykańskie totemy, luki używane w Indonezji. Podróżnik żebrał także spory zbiór wypchanych zwierząt, m.in. krokodyle, kolibry, skory niedźwiedzia grizli. Arkady Fiedler zmarł w 1985 roku.

Po jego śmierci pasje podróżowania przejęli jego synowie Marek i Radosław. Od tej chwili to oni zwiedzali najbardziej egzotyczne zakątki świata
i przywozili kolejne eksponaty. Nie było podroży, która by nie wzbogaciła rodzinnego muzeum.

Także w rodzinnym ogrodzie zgromadzono rzeźby stanowiące wierne repliki słynnych postaci i budowli kultowych. Jest wśród nich "Brama Słońca" z Boliwii, rzeźba indiańskiego wodza Dakotów Szalonego Konia oraz kopie figur z Wyspy Wielkanocnej. Przez 25 lat istnienia muzeum odwiedziło je około miliona osób. Obecnie kustoszem w nim jest Marek Fiedler oraz jego zona Krystyna. W styczniu muzeum obchodziło uroczystość ćwierćwiecza istnienia. W celu złożenia gratulacji właścicielowi, zjechali ludzie związani
z wielkopolska kultura. Były tez wyrazy uznania
od wojewody poznańskiego, Centrum Kultury "Zamek", Salonu Artystycznego im. Jackowskich, a także kwiaty
od malarzy i rzeźbiarzy współpracującymi z muzeum.
Wielu czytelników Arkadego Fiedlera - obywatela świata, przyjechało w tym dniu, aby moc sie spotkać osobiście
z jego synami i z bliska zobaczyć jego trofea opisywane
w książkach.

"Wzywał mnie świat" - takie hasło widnieje nad wejściem do muzeum i takie było motto życia Arkadego Fiedlera.