Drodzy Rodzice i Opiekunowie,
zwracamy się z prośbą o czujność wobec dzieci i kontrolę ich aktywności w sieci. Popularne wśród małoletnich wciąż nowe wyzwania mogą doprowadzić do tragedii!
CHALLENGE to wyzwanie, które co jakiś czas wraca i jest głównie dedykowane dla dzieci i młodzieży. Pojawia się w Internecie i wpływa na zachowanie różnych grup młodzieży.
Wraz z rozwojem nowych technologii nasze życie w dużej części przeniosło się do Internetu. Należy zawsze pamiętać, że rozwój technologii poza walorami edukacyjnymi, rozrywkowymi, społecznymi niesie za sobą również wiele zagrożeń. W ostatnim czasie, ponownie wśród młodych osób zauważyć można tendencję polegającą na wzroście popularności niebezpiecznych zabaw. W sieci znaleźć można krótkie filmiki, w których osoby wykonują określone zadania, najczęściej te niebezpieczne dla życia i zdrowia. Osoby małoletnie, oglądając takie treści, inspirują się, a w konsekwencji biorą udział w tak zwanych challengach.
Część wyzwań, z jakimi spotykamy się na portalach społecznościowych, ma pozytywny wydźwięk, między innymi udział w nich ma na celu wsparcie szczytnego działania np. zbiórki środków na leczenie chorego dziecka. Jednak duża ilość „gier” czy wyzwań ma również inny charakter, a przez to jest bardzo niebezpieczna.
Pamiętajmy, że wzięcie w nich udziału może doprowadzić do tragedii, utraty zdrowia, a nawet życia. Niestety zdarza się, że młode osoby zafascynowane krótkim filmikiem obejrzanym w Internecie bez zastanowienia naśladują to, co zobaczyły. Prawdopodobnie chcą w ten sposób zaimponować swoim rówieśnikom. Nie myślą wówczas o konsekwencjach i ewentualnym zagrożeniu.
Ostatnio pojawiło się kilka medialnych doniesień dotyczących nowego wyzwania – 48 HOURS CHALLENGE – zniknij bez śladu. Gra zachęca młodzież do 48-godzinnej ucieczki. Gracz musi upozorować swoje zniknięcie, im więcej osób będzie go szukać, tym więcej punktów zdobędzie.
W grze chodzi o to, by pojawiło się jak najwięcej wzmianek w sieci o zaginięciu danej osoby. Ten, kto się ukrywa, robi wszystko, aby utrudnić innym poszukiwania. Nastolatkowie mogą z łatwością poradzić sobie z tą grą, natomiast osoby kilkuletnie narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, których są nie do końca świadome.
Rodzicu, a Ty wiesz, co robi Twoje dziecko?!
Apelujemy do Państwa o czujność. Prosimy zwracać uwagę na to, co robią Wasze dzieci, jak spędzają czas wolny, gdzie i z kim się spotykają, a to wszystko po to, aby zapobiec tragedii i niebezpiecznym sytuacjom.
Zwracajmy uwagę na sygnały mogące świadczyć o tym, że dzieci angażują się w tego typu wyzwania i właściwie reagujmy. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym zjawisku, dowiedzieć się co o nim wie i tłumaczyć, że każdą „grę” czy wyzwanie można przerwać, że zawsze może się z niej wycofać bez konsekwencji. Może to być też dobrą okazją do porozmawiania o presji rówieśniczej i o tym, jak nie bać się mówić „nie” w trudnych sytuacjach.
Rozmowa z dziećmi o ich doświadczeniach z mediami społecznościowymi, o tym, czego się uczą i jak postrzegają świat, jest najlepszym sposobem na uzyskanie wglądu w to, jak wpływają na nie platformy, na których pojawiają się wyzwania. Otwarta komunikacja z dzieckiem zwiększa również prawdopodobieństwo, że zanim zaangażuje się w niebezpieczną zabawę porozmawia o tym z rodzicem.
Jeśli mamy obawy, że jakieś wyzwanie jest niebezpieczne, warto o tym powiedzieć dziecku i podać jasne powody, dlaczego tak uważamy, pomóc dostrzec potencjalne zagrożenia z nim związane (dla dziecka lub innych osób, które je podejmują), rozważyć konsekwencje do jakich może prowadzić udział w takiej aktywności.
Szczególną czujność rodziców powinny wzbudzać sytuacje, w których widzą, że dziecko angażuje się w wyzwania, które np. sprawiają ból. Może to być sygnał, że przeżywa ono trudne emocje i nie umie sobie z nimi poradzić w konstruktywny sposób. Jeśli tak się dzieje, warto zasięgnąć porady specjalisty.
Warto także nauczyć dzieci, aby zgłaszały podejrzane treści do administratorów serwisów oraz samemu podejmować takie interwencje.